Nástup do škôlky býva ťažký pre dieťa, ale aj pre rodičov

18.11.2022

Nástup v septembri do škôlky býva ťažký nielen pre dieťa, ale často aj pre rodičov. "Hovorí sa, že je to pomyselné prestrihnutie pupočnej šnúry. Je to po prvýkrát, kedy mama opustí svoje dieťa na dlhší čas a je to naozaj pre oboch veľká životná zmena," hovorí na úvod zo skúseností učiteľka materskej školy Alenka, ktorá najmenších učí už viac ako 25 rokov.

Image by https://pixabay.com/users/tolmacho-5012824
Image by https://pixabay.com/users/tolmacho-5012824

Na všetko sa ale viete pripraviť.

"Hovorte s dieťaťom o tom, čo sa v materskej škole robí a aké to tam je. Vyzdvihujte pozitívne veci, že sa veľa naučí, spozná nových kamarátov, bude sa hrať s novými hračkami a dieťa sa do škôlky začne tešiť," odporúča učiteľka.

Buďte mu oporou

Ak rodič pri rozhovoroch zistí, že drobec sa do škôlky neteší, mal by sa s ním porozprávať otvorene.

"Dajte dieťaťu najavo, že rozumiete jeho prípadným obavám a uistite ho, že mu veríte, a že to určite zvládne. Zvýšite tak jeho sebadôveru. Zároveň mu dovoľte zobrať si so sebou niečo dôverné, napríklad obľúbenú hračku. Bude sa cítiť istejšie," doplnila pani učiteľka Alenka.

Už pred škôlkou

Ešte pred nástupom do škôlky by sa rodina mala na všetko pripraviť a prispôsobiť deťom režim podobný tomu, aký ich čaká počas školského roka.

"Dieťa by malo byť schopné vstať pred 8 ráno, tým pádom musí ísť aj skôr spať. Musíme mu už cez leto upraviť režim tak, aby škôlka začala veľmi komfortne, aby dieťa nezažilo šok. Aj keď bol teraz výpadok kvôli korone a deti mali zmenený režim, treba ho znovu nasadiť tak, aby sme napodobňovali školský rok," povedala detská psychologička Gabriela Herényiová.

Čo musia vedieť

Dieťa by pred začiatkom školského roka malo byť samostatnejšie, aby sa už nemuselo vo všetkom spoliehať na mamu .

"Rodičia robia za deti úplne všetko, od obliekania až po kŕmenie, pretože sa stále ponáhľajú, a to nie je správne. Deti musia byť samostatné. Už teraz počas prázdnin by sa rodičia mali snažiť viesť ich k samostatnosti," uviedla psychologička.

Od septembra môžu byť prijaté deti, ktoré do 31.12 dovŕšia 3 roky, niektoré materské školy teda prijímajú už deti tesne pred tromi rokmi - ale musia byť odplienkované.

Trojročné deti by podľa učiteľky mali ovládať základné veci.

"Rodičia by nám v prvom rade nemali klamať, že ich dieťa niečo ovláda a pritom to nevie, lebo my to zistíme hneď počas prvého dňa," povedala učiteľka a zároveň vymenovala, čo by malo trojročné dieťa pred nástupom vedieť a škôlky to vyžadujú:

  • Byť úplne odplienkované
  • Aby nemalo cumlík a nevyžadovalo si cumlík pri spánku
  • V sebaobslužných prácach by malo vedieť umyť sa, utrieť a pomaly s dopomocou učiteľky aj sa vyzliecť a obliecť do pyžamka
  • Snažiť sa obuť si obuv, nevyžaduje sa zaviazanie šnúrok
  • Pri stolovaní: správne držať lyžicu a vedieť piť z pohára bez obliania sa
  • Pri jemnej motorike: doma pracovať s plastelínou, doma držať nožnice a strihať, v škôlke deti papier trhajú, vedieť držať štetec a ceruzku v troch prstoch
  • Chytiť hodenú loptu do rúk

Prečo mamičky plačú

Práve fakt, že dieťa bude po 2 alebo 3 rokoch každodennej starostlivosti od mamy po prvýkrát odlúčené zvládajú práve ony veľmi ťažko. V šatni hneď prvý deň často spustia krokodílie slzy a následne začne plakať aj drobec.

"Deti často plačú, lebo plačú ich mamičky. Oni nevedia čo ich čaká, oni sa väčšinou do škôlky tešia. Škôlkári začnú mať problém až 2. alebo 3. deň, keď zistia, že toto je pravidelné," hovorí psychologička.

Maminky by sa na odlúčenie mali pripraviť vopred a vedome sa upokojiť. Stále platí fakt, že keď bude spokojná mama, bude spokojné aj dieťa.

"Mamy by mali vedieť, že škôlka je výborná vec, ktorá pomôže im, ich "slobode", ale predovšetkým dieťaťu, aby sa socializovalo a aby vedelo žiť medzi spolužiakmi. Je to pre maminky smutná chvíľka, ale pre dieťa to je veľmi dôležité. V žiadnom prípade neplakať pred dieťaťom a netváriť sa zúfalo, že ho tam musím nechať cudzím tetám," odporúča psychologička.

Ako sa rozlúčiť

Skúsená učiteľka pozná návod aj na to, aby deti neplakali. Odporúča rodičom, aby ráno nepreťahovali rozlúčky v šatni s dieťaťom.

"Mamičky by mali čo najskôr dieťa odovzdať učiteľke. Aj keď plače. Dajte mu najavo, že viete, že sa mu to nepáči, ale že poň určite prídete. No a my už vieme, ako ich zabaviť a na slzy rýchlo zabudnú," poradila učiteľa materskej školy Alenka.

Pri lúčení ale určite najmenším nesľubujte to, čo neviete splniť . "Pred odchodom nepovedzte dieťaťu, že pre neho prídete na obed, keď nemôžete. Dieťa tak bude nesmierne sklamané. Treba dodržiavať pravidlá a rodič si musí uvedomiť to, aké je to pre dieťa dôležité," doplnila psychologička.

Vydržať

Prvý mesiac je kritický práve kvôli tomu, kým sa u detí vytvorí návyk. Podľa učiteľky však treba vydržať v rovnakom režime, aby si dieťa zvyklo, aj keď to je náročné. Zároveň ho v škôlke nenechávajte viac, ako musíte.

"Rodičia by sa mali držať toho, aby prišli pre dieťa čo najskôr, ako sa im bude dať. V žiadnom prípade by nemali deti zabúdať, lebo sú to veľmi silné negatívne zážitky, ak má dieťa pocit, že je v škôlke posledné a nikto pre neho nepríde. Pre dieťa by mal niekto z rodiny prísť do 15.30 až 16.00, aj keď nám to pracovné povinnosti nedovoľujú," uzavrela detská psychologička Gabriela Herényiová. Zdroj:najmama.sk