Ak dostanete zásielku zo zdravotnej poisťovne, netreba sa jej báť. Konečne sa veci hýbu aj týmto smerom.
Všetky zdravotné poisťovne v týchto dňoch zasielajú svojim vybraným poistencom špeciálnu obálku. Ide o testovanie Slovákov na rakovinu hrubého čreva a konečníka.

Všetky zdravotné poisťovne v týchto dňoch zasielajú svojim vybraným poistencom špeciálnu obálku. Ide o testovanie Slovákov na rakovinu hrubého čreva a konečníka.

Tento druh ochorenia na rakovinu patrí medzi najrozšírenejšie a aj najviac ľudí naň zomiera. Týka sa hlavne ľudí po päťdesiatke.

Náhodný výber

Pri skorom odhalení je však aj táto choroba liečiteľná a týmto testom, ktorý si urobíte doma, jej môžete predísť. Test bol aj doteraz dostupný, ale musel vám ho ponúknuť obvodný lekár alebo ste si ho mohli vypýtať aj sami. Vie o tom však iba malé percento ľudí…

Preventívny test dostane zatiaľ 20-tisíc náhodne vybraných ľudí. Ak testovanie (skríning) bude úspešné, počet oslovených sa rozšíri tak, ako je to aj inde vo vyspelých štátoch.

A prečo je dobré sa do tohto testovania zapojiť? Veľmi dobre to opísal Patrik Herman z Markízy na svojom profile na sociálnej sieti, ktorý sa o presadenie testovania na Slovensku zasadzoval:

„Veľmi si prajem, aby sa môj sen a sen mojich priateľov o skríningu, zachránených životoch a zastavení zbytočných úmrtí konečne premenil na skutočnosť. Aby strata môjho otca a ďalších ľudí, ktorých som ľúbil, boli tými poslednými a aby ani vaše rodiny nezažívali už žiadne chvíle bezmocnosti, ktorým môžeme zabrániť.“

Čo vás čaká

Obálka obsahuje list, v ktorom sa oslovený občan okrem iného dozvie, že ročne na toto ochorenie zomiera vyše tritisíc ľudí. Ďalej v nej nájde návod na použitie, špeciálnu tyčinku v skúmavke a obálku s testovacou platničkou pre vášho obvodného lekára. Zároveň je v nej pomôcka na pohodlné zachytenie stolice. Po odbere vzorky stačí ampulku s obálkou pre lekára a informatívnym súhlasom odniesť k lekárovi. O výsledku vás bude informovať lekár.

V prípade negatívneho nálezu je potrebné test opakovať o dva roky, v prípade pozitívneho vás odporučí na špeciálne vyšetrenie, ktoré zistí presnú príčinu skrytého krvácania.

Zdroj: kosicednes.sk, foto: preventivne.sk