Košické kluby vždy patrili k špičke nielen slovenského športu. Že ich teraz rad za radom pochovávame, nie je v poriadku. Zaoberám sa sociálnou oblasťou a patria k nej aj odvody športovcov. Veľmi by ma mrzelo, keby práve to spôsobilo, že kvôli tomuto dobrému úmyslu by zaniklo niekoľko klubov na Slovensku.

Mojim cieľom je iniciovať rozhovory s ministerstvami školstva a práce o podobe niektorých ustanovení súčasného zákona o športe, ktorý začne platiť od budúceho roka. Už som kvôli tomu aj urobila nejaké kroky. Musíme si so všetkými kompetentnými sadnúť a verím, že sa dohodneme tak, aby nemusel zaniknúť žiaden klub. Som opatrná optimistka …

 

Košický KORZÁR (18.5. 2018) spracoval tému takto:

Bašistová chce iniciovať zmeny

Šéfka výboru NR SR pre sociálne veci a rodinu Alena Bašistová (nez.) chce iniciovať rozhovory s ministerstvami školstva a práce o podobe niektorých ustanovení súčasného zákona o športe, ktorý začne platiť od budúceho roka. Neteší ju, že po ženách Good Angels Košice mali skončiť aj „košickíbýci“. Aj napriek slovám ich šéfov Daniela Jedrichovského a Františka Sabola, ktorí temnú budúcnosť basketbalu v meste spájajú najmä so zákonom o športe, si myslí, že ešte v tejto oblasti nemusí byť všetkým dňom koniec.

Stretla sa aj so šéfom Good Angels

„AkoKošičanka pozorne sledujem túto situáciu, ktorá mi určite nie je ľahostajná. Nedávno som sa rozprávala aj so šéfom Good Angels Danielom Jendrichovským a tiež sme to rozoberali. S problémami okolo prevádzky starej športovej haly by mohlo obom klubom pomôcť mesto, ale prioritou budúceho primátora Košíc by malo byť postavenie športovej haly na loptové hry. Čo sa týka zákona o športe, skúsim pomôcť aj ja. Chcem sa stretnúť s kompetentnými ľuďmi, mám aj niekoľko návrhov ako by sa to mohlo vyriešiť k obojstrannej spokojnosti. Škoda, že k dopadom tohto zákona nebola predtým väčšia diskusia, možno by oba kluby nedávali také stanoviská do médií, že musia skončiť,“ povedala nám.

Špecifickí športovci

Bašistová chápe dobré úmysly tvorcov zákona, ktorí chceli zlepšiť profesionálnym športovcom ich pracovno-právnu ochranu a znamenalo by to pre nich aj vyššie dôchodky. Na druhej strane ale upozorňuje, že v prípade športovcov ide o veľmi špecifickú skupinu.
„Dlhodobosa zaoberám sociálnou oblasťou a patria k nej aj odvody športovcov. Veľmi by ma mrzelo, keby práve to spôsobilo, že kvôli tomuto dobrému úmyslu by zaniklo niekoľko klubov na Slovensku. Sociálna poisťovňa by tak možno získala ešte menej peňazí z odvodov, než má teraz. Ešte horšie by bolo, keby kvôli tomu prestalo športovať alebo by sa výrazne zhoršili podmienky pre 250 detí v Good Angels a ďalšie stovky inde na Slovensku ako aj pre profesionálnych športovcov, ktorí by im mali byť vzorom.

Šport radšej naživo, než na PlayStation

Deti a mládež by sa mali podľa nej chodiť pozerať na svoje športové vzory priamo na športoviská a nie sledovať ich len v TV alebo „hrať“s nimi na PlayStation. „Už som kvôli tomu aj urobila nejaké kroky. Musíme si so všetkými kompetentnými sadnúť a verím, že sa dohodneme tak, aby nemusel zaniknúť žiaden klub. Som opatrná optimistka,“ dodala s tým, že pre začiatok by mohlo byť kompromisným návrhom posunutie konca platnosti prechodného obdobia na neplatenie odvodov na sociálne poistenie športovcami z 31.decembra2018 na neskôr.

 

foto: Korzár