Bezdomovcov ešte z útulku nevyhadzujú, rozbieha sa jeho záchrana

V hre je sťahovanie, nové zariadenie aj rekonštrukcia starého. Na arcibiskupskom úrade sa vo štvrtok stretli zástupcovia mesta, Košického samosprávneho kraja (KSK), cirkvi a Arcidiecéznej charity Košice. Riešili krízovú situáciu, ktorá vznikla po ohlásení, že Charitný dom svätej Alžbety na Bosákovej by mal byť zatvorený. Dôvodom je, že budova útulku pre ľudí bez domova podľa výsledkov kontroly hasičov nespĺňa všetky podmienky, ktoré vyžaduje zákon. Stále preto hrozí, že zriaďovateľ, ktorým je Arcidiecézna charita, bude musieť poslať 82 klientov útulku na ulicu.

Časť ľudí z Bosákovej presťahujú

Po štvrtkovom rokovaní riaditeľ útulku Cyril Korpesio informoval, že účastníci stretnutia sa dohodli na úlohách, ktoré majú napomôcť riešeniu celej situácie. „Tá si vyžaduje krátkodobé a dlhodobé riešenia. Pri tom krátkodobom sa budeme spoločne snažiť nájsť priestory, kam by sme chceli premiestniť časť ľudí z Bosákovej,“ uviedol Korpesio.

Toto opatrenie má znížiť počet obyvateľov existujúceho zariadenia na Bosákovej. Na jeho slová nadviazal zastupujúci primátor Košíc Martin Petruško (Smer), podľa ktorého by sa mohla časť klientov z Bosákovej presťahovať do mestského zariadenia – Útulku mesta Košice. Ako spresnila vedúca referátu sociálnych vecí košického magistrátu Eva Dudová, ten má v súčasnosti kapacitu 8 miest. „Mesto je zriaďovateľom jedného útulku, ktorý je súčasťou Psychosociálneho centra na Adlerovej. Jeho kapacitu je možné zvýšiť o ďalších 20 ľudí,“ povedala Dudová. Klientov v dôchodkovom veku plánuje radnica presunúť do zariadení opatrovateľskej služby

Hľadajú priestory pre nový útulok

Korpesio predstavil aj plány dlhodobého riešenia na odvrátenie hrozby, že Košice nebudú mať dostatočné ubytovacie kapacity pre ľudí bez domova.

Podľa neho majú KSK, mesto a Železnice SR do ďalšieho stretnutia, naplánovaného na 13. augusta, poskytnúť zriaďovateľovi útulku zoznam miest, kam by sa mohli po čiastkových úpravách ľudia z charitného domu postupne sťahovať.

„Budeme sa snažiť získať priestor alebo budovu, kde budeme vedieť zriadiť podobný útulok ako na Bosákovej. To znamená, že počítame s kapacitou okolo 100 ľudí. Samozrejme, toto nové zariadenie by spĺňalo všetky zákonné kritériá a normy,“ vyjadril sa Korpesio.

Bosákovej ešte neodzvonilo

Riaditeľ doplnil, že ešte ani dnes nemusí byť osud útulku na Bosákovej definitívny.

Podľa neho prichádza do úvahy aj jeho rekonštrukcia tak, aby boli v budove odstránené všetky nedostatky, ktoré konštatovali hasiči po inšpekcii. Tie Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Košiciach stále nekonkretizovalo. Neuviedlo ani dátum, dokedy by mal zriaďovateľ nedostatky odstrániť. Podľa informácií Korzára by tak malo vedenie zariadenia urobiť najneskôr do polovice októbra. Medzi zistenými nedostatkami by mali byť napríklad nedostatočný počet únikových východov na počet obyvateľov a tiež šírka týchto východov.

Vyhlásia finančnú zbierku

Prípadnej renovácii budovy na Bosákovej by mohla pomôcť aj zbierka, ktorú chce charita vyhlásiť. „Po medializácii problému sa nám začali ozývať ľudia, ktorí by chceli prispieť na túto vec. Všetci si uvedomujeme, že všetky riešenia situácie budú stáť nejaké financie. Verím, že ak dáme dokopy tieto peniaze, celú vec sa podarí vyriešiť,“ myslí si riaditeľ Korpesio. Televízii Joj sa mal dokonca ozvať darca, ktorý je ochotný financovať rekonštrukciu budovy na Bosákovej tak, aby vyhovovala protipožiarnym predpisom. Na túto informáciu reagoval Petruško prísľubom, že pokiaľ by to myslel takýto investor vážne, bude mesto maximálne súčinné.

Petruško o developerovi nevie

Zastupujúci primátor sa vyjadril aj k podozreniu obyvateľov zariadenia na Bosákovej, podľa ktorých je za rozhodnutím uzavrieť ich útulok snaha niektorej z veľkých developerských spoločností získať atraktívne pozemky neďaleko centra a v blízkosti Hornádu. Tie v súčasnosti patria mestu.„Neviem o ničom takom a nie je ani žiadna oficiálna žiadosť,“ uzavrel Petruško. Budovu na mestskej parcele vlastnia Železnice SR.

ZDROJ: kosice.korzar.sme. sk