Príbeh útulku pre bezdomovcov na Bosákovej ulici v Košiciach už poznáte. Má svoje pokračovanie – v podobe pomoci „obyčajných ľudí“.

Stretli sme sa priamo v zariadení a prešli možné úpravy. Ako to prebiehalo a čo nás čaká – čítajte na stránkach Korzáru.

Bašistová: Podobná situácia hrozí aj inde

O možné uzavretie útulku pre bezdomovcov v Košiciach sa zaujíma aj poslankyňa Národnej rady SR Alena Bašistová (nezávislá), ktorá je predsedníčkou výboru NR SR pre sociálne veci.

„Som veľmi rada, že došlo v tejto veci k posunu. Pán riaditeľ ma informoval, že sa pracuje na technickom i požiarnom projekte a teraz prišiel tento darca z Bratislavy,“ komentovala Bašistová, ktorá navštívila útulok spolu s darcom.

Bašistovej sa mali podľa jej slov ozvať aj ďalší podnikatelia, ktorí majú záujem participovať na projekte úpravy košického útulku.

Poslankyňa upozornila, že takýchto objektov, ako je ten na Bosákovej, môže byť na Slovensku plno.

„Predpokladám, že väčšina podobných budov, ktoré vlastní štát, budú mať rovnaké problémy. V minulosti sa do nich neinvestovalo a keďže boli prenajaté neziskovým organizáciám, tie nemali finančné prostriedky na investície do týchto nehnuteľností. Netýka sa to iba zariadení pre bezdomovcov, ale aj pre matky s deťmi, dôchodcov a ďalších typov zariadení, ktoré spadajú pod zákon o sociálnych službách.“

Pripustila, že na vyriešenie týchto problémov môže byť potrebná zmena legislatívy v Národnej rade.