„Cesty k ukončeniu bezdomovectva“ je téma konferencie Ľudia bez domova 2019, ktorú v Bratislave organizuje Proti prúdu/NOTA BENE. Otvorila ju zvolená pani prezidentka Zuzana Čaputová. Nebola jediná, ktorá prijala pozvanie medzi ľudí podieľajúcich sa na pomoci ľuďom bez domova a medzi tých, ktorých väčina z nás pozná ako „predavačov“ NOTA BENE. So záujmom som počúvala príspevky téme, ako sa – zjednodušene povedané – postarať o bývanie pre bezdomovcov tak, aby riešenia boli systémové, trvalo udržateľné a predovšetkým efektívne v tej ktorej oblasti Slovenska.

Medzi hosťami nechýbali primátor Bratislavy Matus Vallo, štátny tajomník MPSVR SR Branislav Ondruš, Václav Štěrba z Európskej komisie, z ministerstva dopravy – Miloš Hajdin …. hovorilo sa k veci a konštruktívne. Nič nie je tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Už len upratať v pojmoch (sociálne – podporované-nájomné bývanie) dá zabrať, k tomu nastaviť pravidlá, systém spolupráce mesta-župy-legislatívcov … Téma „na dlho“ a hodná pragmatického prístupu všetkých zainteresovaných. „Vracať sa domov …“ je zväčša jediné prianie tých, čo sa ocitli na ulici.

Pomoc ľuďom v sociálnej oblasti ma zaujímala dávno predtým, ako som zasadla do parlamentu. Denne som v kontakte s tými, čo potrebujú radu, usmernenie alebo moju osobnú účasť na riešení problémov. Som rada, že som dnes stretla aj priateľov z Chartiného domu sv. Alžbety na Bosákovej ulici v Košiciach, s ktorými zdieľam ich starosti a radosti …. plná hlava myšlienok, nápadov, podnetov … taký bol môj deň.
Príjemný večer prajem.